Boże Narodzenie 2011

 

Dodaj własny tekst


Boże Narodzenie to święto pełne uroku, zwłaszcza gdy świat wokół jest biały i zaśnieżony.

Obchodzone jest od IV wieku naszej ery. Za dzień Bożego Narodzenia przyjęto dzień 25 grudnia, jako symboliczną datę upamiętniającą narodziny Jezusa. Święto to poprzedza czterotygodniowy okres Adwentu, zakończony Wigilią i mszą odprawianą o północy, czyli Pasterką.

Tradycja obchodów Świąt Bożego Narodzenia, jaką znamy dzisiaj, zaczęła się kształtować w XVII wieku. Do zwyczajów świątecznych należą:


  • spotkania z rodziną przy wspólnym wigilijnym stole, na którym nie może zabraknąć opłatka
  • składanie sobie życzeń (zobacz życzenia na Boże Narodzenie)
  • obdarowywanie się prezentami
  • choinka
  • wspólne śpiewanie kolęd

Choinka na terenie Polski pojawiła się dopiero w XIX wieku jako zwyczaj zapożyczony z Nadrenii. Zwyczaj ubierania świątecznego drzewka wiąże się z postacią Św. Bonifacego, który - według legendy - nawracając germańskie plemiona, podczas bożonarodzeniowego nabożeństwa, ściął pogański dąb, który padając zniszczył okoliczne drzewa, z wyjątkiem malutkiej sosny. Pierwszymi ozdobami choinki były jabłka, kojarzące się z rajskim drzewem życia. Gwiazda wieńcząca czubek miała przypominać o Gwieździe Betlejemskiej, świeczki symbolizować światło Chrystusa, łańcuchy były z kolei odpowiednikiem węża i niewoli grzechu. Choinkę wnoszono do domu i zdobiono ją w dniu imienin Adama i Ewy.

Na wigilijnym stole nie może zabraknąć opłatka, czyli cieniutkiego ciasta z mąki zmieszanej z wodą, którym dzielimy się podczas Wigilii, składając sobie jednocześnie życzenia, jest to tradycja polska, a wywodzi się ze starochrześcijańskich obrządków składania chleba ofiarnego na ołtarzach i dzielenia się poświęconymi chlebkami podczas mszy.

Kolęda nazwę swoją wzięła od kalendae, czyli określenia pierwszego dnia miesiąca przez Rzymian. Rozpoczynające nowy rok kalendae styczniowe świętowano uroczyście, składając sobie życzenia. Zwyczaj ten przejęli Słowianie, wzbogacając go pieśniami, które około XV wieku zmieniły swój charakter na religijny.

Boże Narodzenie data (czy jak kto woli "data bożego narodzenia 2009"):
Odpowiedzią na pytanie "kiedy jest Boże Narodzenie" jest: 25 grudnia!

- +
+168
168,46
-46